ZŠ s MŠ Veľký Slavkov

História školy

Dňom 1. októbra 1946 bola vo Veľkom Slavkove zriadená materská škola, 1. februára 1949 osemročná stredná škola a 1. augusta 1950 jasle.

Osemročná stredná škola plnila v obci úlohu niekdajšej meštianskej školy a neskôr, po uskutočnení školskej reformy, bola premenovaná na základnú školu. Škola bola spoluorganizátorom kultúrnych i spoločenských podujatí pri rôznych príležitostiach. Organizovala výlety pre deti a ich rodičov. Učitelia boli vedúcimi rôznych záujmových krúžkov, pripravovali divadelné predstavenia. Viedli obecnú kroniku, zabezpečovali činnosť Zboru pre občianske záležitosti. Žiaci i učitelia sa počas celej existencie školy aktívne zapájali do upratovania obce, vysádzali stromčeky, čistili potok.

Deti a ich učitelia pripravovali programy pri príležitosti Dňa žien, Dňa detí, Dňa matiek, na Mikuláša... Do 24. marca 1972 sa vyučovalo v starých budovách pri kostole a v hoteli. Dňa 25. marca 1972 bola daná do užívania nová triedna budova školy na Školskej ulici 240. Novou budovou získali žiaci i učitelia kvalitnú a modernú budovu, ktorá spĺňala všetky požiadavky pre činnosť školy 20. storočí. Súčasťou budovy školy je aj telocvičňa a školská jedáleň s kuchyňou.

.Vpravo jednoposchodová budova rímskokatolickej ľudovej školy,asanovaná v roku 2020. Archív: OcÚ Veľký Slavkov

.

Budova Strednej školy vo Veľkom Slavkove (hotel Wester).

Škola po komplexnej rekonštrukcií. Archív: OcÚ Veľky Slavkov, foto: CBS

Keltská minca

Medzi najznámejšie artefakty, ktoré sa našli na Burichu patrí nález vzácnej keltskej mince z 3. – 2. storočia pred Kristom. Tvorcom keltskej mince bol keltský kmeň hornoitalských Bójov. V čase nálezu (1977) bol uvedený typ striebornej drachmy typu Atheny Alkidemos, s hlavou bohyne Minervy s helmou vpavo na averze a postavou stojaceho bojovníka vľavo na reverze, skutočnou vzácnosťou.

Aj z toho dôvodu si škola vybrala do svojho loga vyobrazenie  bohyne Minervy, ktorá je považovaná za bohyňu múdrosti a remesiel. Bohyňa je v strede Slavkovského štítu, ktorý sa vypína nad Veľkým Slavkovom.

.

Veľký Slavkov, Burich. Strieborná keltská drachma typu Athena Alkidemos.

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne

Sviatok a výročie

Meniny má Rudolf, Ralf, Rolf, Rudolfa, Rudolfína

Pranostika na akt. mesiac

V apríli prší na raž, v máji na pšenicu, v júni na jačmenň.

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:5:40

Slnko zapadá:19:35

„Začiatkom a koncom našej didaktiky nech je hľadať a nachádzať spôsob, podľa ktorého by učitelia menej učili, ale žiaci sa viac naučili, aby bolo v školách menej zhonu, nechuti a márnej práce, no viac voľného času, potešenia a zaručeného úspechu, menej temnôt, zmätkov a roztržiek, no viacej svetla, poriadku, mieru a pokoja“.

Ján Amos Komenský - Veľká Didaktika