ZŠ s MŠ Veľký Slavkov

Kontakt: koscakova.dana@zsvelkyslavkov.sk

Úlohy školského špeciálneho pedagóga

Pracovať so žiakmi

• individuálne : špeciálno-pedagogické cvičenia zamerané na zmiernenie negatívneho vplyvu vývinových porúch učenia, rozvoj oslabených funkcií podľa záverov z vyšetrení,(nácvik správnej techniky čítania, synteticko - analytická metóda, cvičenia na rozvoj priestorového vnímania, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, cvičenia na rozvoj pozornosti, ...)
  • zabezpečovanie špeciálno-pedagogického servisu žiakom so ŠVVP a MR, s ktorými špeciálny pedagóg pracuje v pravidelných intervaloch,
  • diagnostické sledovanie detí s problémami v učení (po upozornení triedneho učiteľa).

Spolupracovať s učiteľmi

• spolupráca s triednym učiteľom a ostatnými vyučujúcimi pri práci so žiakmi so ŠVVP
  • pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu a pri  úprave obsahu učiva v konkrétnom predmete
  • priebežné konzultácie s učiteľmi o zvolenom postupe a napredovaní žiaka vo vyučovaní
  • zmena foriem a metód pri vyučovaní  žiakov so ŠVVP (iná forma skúšania a overovanie vedomosti, iná stupnica hodnotenia, ...)
  • poskytnutie učiteľom odporúčanú odbornú literatúru, platnú legislatívu

Spolupracovať s rodičmi

• v dohodnutom termíne individuálne konzultácie
  • usmerňovať rodičov, ako pracovať s dieťaťom so ŠVVP
  • informácie rodičom, aké majú práva, ale aj povinnosti pri začlenení žiakov so ŠVVP (nutnosť pravidelnej a systematickej prípravy na vyučovanie)

Spolupracovať  s poradenskými zariadeniami

• po dohode so špeciálnym pedagógom poradenského zariadenia - priama konzultácia s poradenským zariadením.

Sviatok a výročie

Meniny má Bonifác

Pranostika na akt. mesiac

Na Krížové dni sadená fazuľa bude mať veľa strukov.

Pranostika na akt.deň

Traja ľadoví muži a Žofia je ich kuchárka.

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:4:54

Slnko zapadá:20:15

„Začiatkom a koncom našej didaktiky nech je hľadať a nachádzať spôsob, podľa ktorého by učitelia menej učili, ale žiaci sa viac naučili, aby bolo v školách menej zhonu, nechuti a márnej práce, no viac voľného času, potešenia a zaručeného úspechu, menej temnôt, zmätkov a roztržiek, no viacej svetla, poriadku, mieru a pokoja“.

Ján Amos Komenský - Veľká Didaktika